Kam se hodí umístit aerárium


Co je to vlastně aerárium a jak si jej představit? Jako rostlinky ve skleněné baňce, zavěšené v prostoru obývacího pokoje, ložnice, chodby, schodiště a dalších místností či prostředí. Takto bychom mohli zjednodušeně popsat, oč se jedná, ale přece jen si tento zvláštní dekorativní předmět zaslouží více pozornosti.

tilandsie do aerária

Aerárium vytvoříme tak, že do vhodné skleněné baňky umístíme písek, kamínky či substrát s krycí písečnou vrstvou, a toto podloží poslouží jako vhodný povrch pro pěstování tzv. Tilandsií. Jsou to velmi zvláštní drobnější epifytní rostlinky, žijící ve volné přírodě například zachycené ve štěrbinách kůry stromů či keřů, a zdrojem živin je jim pouze vzdušná vlhkost. Spolu se svým hostitelem vytváří symbiotické společenství, nejde tedy o žádné vetřelce, co by jen využili hostitelkou rostlinu a způsobili její úhyn.

rostliny Tilandsie

Tilandsie skutečně nepotřebují žádnou zeminu a nevyžadují časté přesazování či pravidelnou zálivku, proto je možné umístit je právě do okrasné skleněné nádoby. Aerárium se obvykle zavěšuje na strop, stěny, záclonové konzole a další podobné konstrukce, ale možné je mít jej volně položené třeba na psacím stole. Aerárium je i vhodným dárkem pod vánoční stromek, k narozeninám či jiným slavnostním příležitostem a je to jedna z ideálních příležitostí, jak vyznat lásku ženě, aniž by bylo nutné kvůli tomu odřezávat květy živých růží, gerber či karafiátů.

Aerárium zavěšujte s citem a selským rozumem

Darovat své dívce aerárium k Vánocům je celkem snadné, obtížnější krok přichází ve chvíli, kdy vás, jakožto zručné jedince, požádají o odbornou instalaci. Tehdy přichází na řadu příklepová vrtačka, hmoždinky, lepicí tmel, vruty, a kdo postrádá jisté zkušenosti, může se dostat do potíží. V první řadě propočítejte nebo alespoň odhadněte nosnost dané lokality, zda skleněná baňka bude držet na svém místě stejně spolehlivě, jako zavěšený stropní lustr. Rostlinky neumísťujte nad zdroj tepla, například do okna nad radiátor nebo nad sporák a dávejte je raději z dosahu malých dětí a domácích zvířat, hlavně koček.

2. 9. 2023 | Posted in: Zboží | Komentáře uzavřeny