Suchý zip mezi vodáky


Splouvání říčních toků je jednou z nejoblíbenějších dobrodružných činností v naší zemi v době letních dovolených. Vodáctví se začalo mohutně šířit mezi lidmi zejména za socialismu a po sametové revoluci zájem o splouvání řek neustal, ale naopak začal růst. Někteří lidé mu dokonce dávají přednost před dovolenou u moře, protože plavba na kánoi po řece, kdy je nutné překonávat řadu překážek a prokázat sami sobě svůj um, dovednosti a schopnosti poradit si s vlastními silami s vodním živlem, je něco úplně odlišného, než se válet na dece na písečné pláži.

bosonohá dívka se zmrzlinou

Vodáci také mezi sebou vytváří obvykle velmi dobré přátelské vztahy a stává se, že si tu vypomáhají i lidé cizí, například s vyprošťováním zaklesnuté lodi mezi balvany nebo s lepením poškozené skořepiny. Vypomáhat si mohou i s některými pomůckami, kam patří i suché zipy. Jednou ze značných předností suchého zipu je mechanická odolnost zalepeného spoje i pod vodou. Z toho lze velmi dobře těžit právě zde, u vodní hladiny.

Upínání nepromokavého oblečení a záchranné vesty – když nepřeje počasí, fouká vítr a začne pršet, vodák je rád, když si upne pláštěnku tak, aby mu ji vítr nezvedal. Zajistí tak lepší komfort při plavbě i při pohybu na souši a suchý zip tu sehraje významnou roli. Uplatní se i při upínání popruhů záchranných vest, které můžete v případě nouze velmi rychle rozlepit, na rozdíl od mokrých tkaniček.

pásek na suchý zip

Uchycení mapy a kilometráže – vodáci potřebují k plavbě nějaký záchytný, orientační bod, a tím jsou mapy a kilometráže. Spoléhat se na mobilní telefon je nejisté, navíc je lepší uklidit mobil do lodního vaku, kde se nepoškodí. Papírovou mapku a kilometráž vložíte do igelitové fólie a přelepíte suchým zipem, který upevníte před sebe přímo na lodní trup. Jednoduché, elegantní a praktické.

Příruční lodní vak – suchý zip se hodí i pro upevnění lodního vaku k trupu lodi a k jeho zapínání. Je to pojistka před potopením vaku pod hladinu, kdy se může od sebe oddělit zapínací přezka. Nezapomeňte, že pevnost spoje suchého zipu je obrovská, a že udrží v tahu i několik desítek kilogramů.

20. 9. 2023 | Posted in: Zboží | Komentáře uzavřeny